700 година Грачанице

Народни музеј

Јул 2021. године

 

Посебан циклус програма Народног музеја ће током јула бити посвећен обележавању 700 година од настанка монументалне цркве посвећене Благовештењу манастира Грачаница. Последња задужбина највећег међу ктиторима славних Немањића, краља Милутина, Грачаница је смештена у истоименом насељеном месту надомак Приштине.

Спољашњост храма плени својим складним, ипак сложеним архитектонским планом петокуполног здања са основом, и кровом изведеним у виду два уписана крста, остварена је у византијској традицији грађења каменом и опеком.

Ипак, утисци су још снажнији при сусрету са  унутрашњошћи цркве осликане изузетно осмишљеним и развијеним програмом живописа. Изведен је, по свој прилици од стране најбољих солунских сликара из породице Астрапа, које је краљ Милутин у више наврта ангажовао. По први пут се управо у Грачаници појављује и приказ Лозе Немањића, базиран на иконографији старозаветне Лозе Јесејеве, а на луку између припрате и наоса смештен је јединствени прикази краља Милутина као ктитора и краљице Симониде у тренутку док их под благословом Христа, крунишу анђели, као изразито јасан верски и политички став о пореклу своје власти.

Жеља нам је да кроз тематска вођења, радионице и концерт поделимо сазнања о Грачаници и времену краља Милутина. Такође, значајна годишњица је повод да подсетимо на значај ове задужбине и чувена виђења Грачанице која су нам оставили уметници попут Надежде Петровић или архитектонског остварења браће Крстић, у виду цркве Светог Марка у Београду.

Заинтересовани ће моћи више да сазнају у тексту др Бојана Поповића о Грачаници, који ћемо објавити 5. јула на почетној страници веб сајта Народног музеја.

 

Тематска вођења:

Уметност у доба краља Милутина

10. јул у 18:00

Народни музеј

У оквиру сталне поставке Народног музеја посебану пажњу посветићемо уметности и култури из времена краља Милутина. Централни експонати нашег разговора биће копије фресака из манастира Грачаница.

Вођење се не наплаћује додатно уз купљену карту.


Слика Грачанице – Црква Светог Марка у Београду

15. јул у 18:00

Место окупљања испред цркве Светог Марка

Између два светска рата на Ташмајдану је саграђена Црква Светог Марка по угледу на цркву манастира Грачаница. Употребом савремених грађевинских материјала Црква Светог Марка представља спој средњовековне и модерне архитектуре.

На вођењу ћемо говорити и о томе како је дух средњег века прихваћен у светлу двадесетог века.

Програм је бесплатан.


Моћни краљ Милутин

24. јул у 18:00

Народни музеј

Историјски контекст владавине краља Милутина биће илустрован траговима прошлости који се чувају у Народном музеју.

Вођење се не наплаћује додатно уз купљену карту.
 

Гости из средњег века  

костимирано вођење за децу

13, јул у 16:00

20. јул у 16:00

Народни музеј

Из далеког средњег века допутовали су водичи Дабижив и Струја који ће знати да вам кажу како су људи живели у средњем веку, шта су волели да једу и пију, у шта су вреовали, какви су им били обичаји. Придружите нам се у обиласку и причи о предметима из средњег века.

Вођење се не наплаћује додатно уз купљену карту.


Концерт ансамбла за рану музику
VisAtiqua

25. јул у 12:00

Атријум Народног музеја

Ансамбл VisAtiqua се бави интерпретацијом ране музике, која обухвата период средњег века, ренесансе и барока на аутентичним инструментима и у костимима споменутих епоха.

Концерт је бесплатан.

 

Радионице за децу:
 

Средњовековна гозба

3. јул у 13:00

Народни музеј

Узраст: 10-14 година   

Како су изгледале забаве у средњовековној Србији? Ко су биле званице? Шта се налазило на трпези? Ко је увесељавао госте? На радионици ћемо заједно доћи до одговора на ова питања, комбинујући опис из историјских извора и нашу машту и креативнаст. Уживљавање у различите улоге уз помоћ реквизита омогућиће нам да са више разумевања доживимо и разумишљамо о животу људи у прошлости.

Пријављивање је обавезно на адресу radionice@narodnimuzej.rs .

Цена радионице је 300 динара.

 

Благо Немањића

10. јул у 13:00

Народни музеј

Узраст: 7-10 година

Радионица Благо Немањића одвешће нас до давних времена и скривених места. Истражујући остатке прошлости у нашој колекцији предмета из средњег века, научићемо нове ствари о животу и навикама српских владара, али и обичних људи.

Пријављивање је обавезно на адресу radionice@narodnimuzej.rs .

Цена радионице је 300 динара.
 

Када се сретну две прошлости

17. јул у 13:00

Народни музеј

Узраст: 10-14 година

На овој радионици видећемо како се сликало у нашаим средњовековним црквама, као што је Грачаница, Милутинова задужбина, а како се сликало шест векова касније, када су сликари откривали боју и светлост у природи, као што је то чинила Надежда Петровић.

Придружи нам се да у једном делу спојимо та два прошла времена и да направимо спој средњовековне фреске и импресионистичке слике.

Пријављивање учесника је обавезно на адресу radionice@narodnimuzej.rs .

Цена радионице је 300 динара.

 

Представљамо вам…средњи век!

24. јул у 13:00

Народни музе

Узраст: 7-10 година

Печати, накит, оружје, фреске – шта су ваши омиљени предмети које чувамо на поставци посвећеној средњем веку? Да ли желите причу о њима  да поделите са другарима?

Открићемо вам трикове за снимање видео вођења. Научићете како да укратко и на занимљив начин представите један предмет из збирке музеја.

Пријављивање учесника је обавезно на адресу radionice@narodnimuzej.rs .

Цена радионице је 300 динара.

 

Насликајмо фреску заједно

31. јул у 13:00

Народни музеј

Узраст: 10-14 година

Овога пута ћемо на подлози која имитира зид, темперама насликати своју фреску. Успут ћемо се наравно упознати са најпознатијим фрескама из наших средњовековних цркава и манастира, са темама и правилима сликања која су важила у тој, нама веома далекој прошлости.

Пријављивање учесника је обавезно на адресу radionice@narodnimuzej.rs .

Цена радионице је 300 динара.