Рекогнисцирање подручја општине Бабушница, пројекат Народног музеја у Београду, отпочео je 2004. године под руководством Аце Ђорђевића (a.djordjevic@narodnimuzej.rs), и конципиран је као део обимнијег пројекта под називом Археолошка карта Србије.
Општина Бабушница се налази у југоисточној Србији. Површине је 592 км2. Општину чине 53 насељена места, са око 15.000 становника. Подручје карактерише висок индекс демографског старења и стални одлив становништва, што је наметнуло обавезу хитног рекогносцирања ове територије. Оскудни подаци геолошке, антропогеографске и етнолошке литературе дали су 124 индикативна топонима, која сасвим извесно представљају археолошке локалитете на овом подручју. Систематско рекогнисцирање подразумевало је евидентирање, документовање и систематизацију свих археолошких локалитета који су, што се показало већ приликом прве кампање, озбиљно угрожени неовлашћеним радом дивљих копача, тзв. златара. Рекогнисцирана су сва 53 насеља и документовано је преко 150 археолошких локалитета и култних места, од неолита до касног средњег века. Сви локалитети су документовани фото и видео записима, интервјуисан је велики број мештана, а за одређени број локалитета израђене су скице.
Поред обиља покретног и непокретног материјала, као посебан куриозитет издвајамо изузетан налаз са локалитета Црквиште на сеоском гробљу у селу Братишевцу, на којем је пронађен доњи део монументалне античке скулптуре. Занимљиво је поменути и да се у атару села Модра Стена наишло на касноантички објекат са гробницом.
Прочитајте више