Ауторско вођење „Између трпезе и софре. Металне посуде од 13. до 19. века у збиркама Народног музеја Србије”

30. марта u 18:00 - 19:00

Средњовековно метално покућство до данас је сачувано у изузетно малом броју, највише због чињенице да су посуде од метала често претапане или крадене тако да се мали број њих у свету сачувао. Изложене посуде потичу са укупно 36 познатих локалитета са територије Србије, Македоније и Црне Горе, а на наведена места су доспеле као последица жеље њихових власника да своје драгоцености склоне на локације које су сматрали сигурним и безбедним. Приближно половина изложених посуда начињена је од сребра, неке су са позлатом, док другу половину чине оне израђене од бакра, бронзе и месинга. Поред историјског и етнографског, изложене посуде су и од великог уметничког значаја, будући да многе од њих приказују јединствена иконографска и декоративна решења који су израдили уметници разних специјалности.

Ауторско вођење кроз изложбу Између трпезе и софре. Металне посуде од 13. до 19. века у збиркама Народног музеја Србије, одржаће кустоскиња Ивана Лемкул, у суботу 30. марта у 18 часова.

30. марта