О збирци
Збирка за касну антику и рановизантијски период и Збирка Сеобe народа обухватају период од краја 3. до почетка 7. века. То је време бурних догађаја и превирања на европском тлу, од поделе и распада Римског царства, миграција и великих демографских промена, економске поларизације, до признања и ширења хришћанства. Управо ове одлике допринеле су разноврсности и значају налаза у збирци.
Фонд збирке великим делом чине поклони и откупи, a делом предмети пронађени током археолошких ископавања значајнијих касноримских центара подунавског Балкана и југоисточне Европе:
- Јустинијана Прима (Царичин град)
- Идимум (Медвеђа)
- Демесум (Стојник – Градиште/Град)
- Маргум (Орашје)
- Стоби (Македонија)
У Збирци се налазе предмети комеморативног карактера, од једноставних посуда са натписом до луксузних фибула, чију израду карактерише висок ниво занатског достигнућа, међу њима и сребрне зделе кованe у част Лицинија, у нишкој радионици. Уз разноврснe облике накита и детаља за одећу од бронзе, сребра и злата, o статусу и идентитету, посебно хришћанском, сведоче и стакленa посудa с орнаментом у техници fondi d’oro из Аквa (Прахово), рукa од слоноваче (Царичин град), као и заветни подни мозаик из касноримске хришћанске грађевине (Стојник).
Посебно треба истаћи бронзани портрет Константина Великог, вероватно део монументалне статуе (Ниш) и Београдску камеју од сардоникса с представом истог владара у тријумфу (Кусадак). Поред предмета за свакодневну употребу, у Збирци се чувају и бројни архитектонски елементи, међу којима и део капитела из Царичиног града са уклесаним латинским монограмом ктитора – цара Јустинијана.
Кустос: проф. др Татјана Цвјетићанин, музејски саветник
t.cvjeticanin@narodnimuzej.rs
Прочитајте више