Ауторско вођење „Надежда Петровић: Без боје“

09.12.2023. u 18:00 - 19:00

Поводом затварања изложбе Надежда Петровић: Без боје, ауторкa Евгенија Бланушa, представиће Вам овај мање познат и присутан опус наше сликарке као и идеју и визију саме изложбе. Заједно са радовима из Народног музеја Србије, посетиоци ће имати прилику да виде радове из Музеја савремене уметности у Београду и Галерије Павла Бељанског у Новом Саду. Цртежи Надежде Петровић могу се разврстати у неколико категорија. Прву чине скице, белешке, сасвим необавезни, понекад чак „сувенирски“ цртежи. У другу групу спадају њени студијски цртежи, остварени током школовања у Београду и Минхену са већом ликовном вредношћу, али видно без страсти и темперамента који је Надежда имала у природи, док је трећи „ниво“ њених цртежа потпуно посебан. У њима се уочавају трагови њеног генералног схватања сликарског изражавања, тако да би се фигуративно могло рећи да су ови њени цртежи једна врста „графичког експресионизма“. Ауторско вођење одржаће се у суботу, 9. децембра у 18 часова.

09.12.2023.