Програм „Музеј у срцу града“ – Музеј Вука и Доситеја

02.07.2022.

1. 07. у 11 ч – Музеј за баке, деке и унуке

РАДИОНИЦА „Игре некад и сад“

Које су то игре којих су се играле наше баке и деке, а како се ми данас играмо? Да ли у играмо развијамо и неке вештине и стичемо нека нова знања? Дођите да се заједно подсетимо како се све може играти, а да то не буде уз помоћ телефона или компјутера.

3. 07. у 12 ч – представа Досије Доситеј

Резервација бесплатних карата на мејл адресу: vukidositej@narodnimuzej.rs, 20 слободних места

7. 07. у 18 ч – предавање: Развој српског књижевног језика кроз векове

Милица Миланков на тему „Развој српског књижевног језика кроз векове“ разговараће са посетиоцима о разликама у нашем језику које су настајале у времену од Ћирила и Методија преко српске редакције славеносрпског језика до Захарија Орфелина, Доситеја Обрадовића и Вука караџића.

8. 07. у 11 ч – Музеј за баке, деке и унуке

РАДИОНИЦА „Необична славеносрпска слова“

Слова формирају речи без којих не би могли да изразимо смисао реченице. Исписујемо необичне облике славеносрпских двогласних слова и покушавамо да их искористимо као почетна слова из којих ћемо извести знане и незнане речи. Незнане речи ћемо пронаћи у речнику, разумети њихово значење и покушати да их искористимо за кратку реченицу. Учесници радионице се на овај начин упознају са новим речима на необичан начин и словима које је Вук Караџић изоставио из азбуке руководећи се принципом да свако слово има само један глас.

10. 07. у 12 ч – представа Мој отац Вук Караџић

Резервација бесплатних карата на мејл адресу: vukidositej@narodnimuzej.rs, 30 слободних места

12. 07. – 10.00 – 13 ч – Pet friendly музеј

Током летњих дана јула у башти Музеја Вука и Доситеја ћемо са задовољством угостити ваше кућне љубимце. Док разгледате сталну поставку Музеја, побринућемо се да ваши љубимци безбрижно, уз играчку, посластицу и чинију воде, сачекају у хладовини баште Музеја Вука и Доситеја.

15. 07. у 11 ч – Музеј за баке, деке и унуке

РАДИОНИЦА „Бајке некад и сад“

Које су то народне бајке које су се причале деци у време када је живео Вук Караџић? Да ли су неке од њих инспирисале и светске писце и стигле и до нашег времена у виду цртаних филмова? Заједно ћемо дати одговоре на ова питања, а затим ћемо измислити и нацртати своју бајку.

21. 07. у 18 ч – предавање: Хероји Дорћола

„Хероји Дорћола“ је назив за приче о носиоцима назива дорћолских улица. Разговараћемо о знаменитим личностима које су обележиле почетак 19. века а повезане су са старим делом Београда у којем је смештен и Музеј Вука и Доситеја.

22. 07. у 11 ч – Музеј за баке, деке и унуке

РАДИОНИЦА „Шта? Где? Када? Како?“

Асоцијацијом на поједине предмете из поставке се открива о којим експонатима је реч. Свако од учесника радионице записује податке о предмету, портрету или скулптури. Подаци које записују се односе на приказ, када је и како настао, материјал израде, боју или сврху употребе. Са тим подацима настоје да открију експонате у поставци и фотографишу. Потом откривени предмет укратко представе.

23. 07. у 18 ч – наступ фрулаша Небојше Брдалића

28.07. у 18 ч – предавање: Разговор о Николи Доксату и урбанизацији Дорћола

У четвртак, 28. јула, у 18 часова Жељко Вук ће са посетиоцима говорити о Дорћолу као урбаном, војном и трговачком центру.

29. 07. у 11 ч – Музеј за баке, деке и унуке

РАДИОНИЦА „Бајка о Вуку и Доситеју“

Лето је време за нова искуства која подстичу машту; како бисмо Вука и Доситеја сместили у данашње време и како бисмо могли њихове животе да сместимо у бајку, дођите да откријемо заједно.

02.07.2022.
Догађај kategorije: