- Овај догађај је прошао.
Отварање изложбе „Коста Хакман – призори свакодневице“
17.11.2022. u 19:00 - 20:00
Изложба
КОСТА ХАКМАН – ПРИЗОРИ СВАКОДНЕВИЦЕ
Велика галерија Народног музеја Србије
17. новембар 2022. – 15. јануар 2023.
У Народном музеју Србије се у четвртак, 17. новембра 2022. у 19 часова свечано отвара изложба КОСТА ХАКМАН – ПРИЗОРИ СВАКОДНЕВИЦЕ. Уметника који је активно стварао од двадесетих до почетка шездесетих године 20. века представљамо кроз тематску разноврсност његовог стваралачког израза избором радова са тежиштем на уметниковим најплоднијим стваралачким годинама међуратног периода. Не држећи се строго хронолошког редоследа, изложба је замишљена у пет целина : аутопортрети, мртве природе, пејзажи, слика града и приватни простори кроз које се може сагледати уметниково промишљање датих тема и мотива који континуирано постоје у различитим периодима његовог стварања. Истовремено, идеја ауторки изложбе Јасмине Цукић и Лидије Хам Миловановић је позиционирање Косте Хакмана у шири контекст актуелних југословенских и европских модернистичких стремљења, једнако као и у културне оквире епохе у којој је живео и радио, а који су на различите начине одредили његово стваралаштво.
Међу одабраних 50 радова који ће посетиоци до 15. јануара моћи да виде у Народном музеју Србије, поред радова из Народног музеја Србије налазе се и радови из Музеја савремене уметности у Београду, Спомен-збирке Павла Бељанског, Музеја града Београда, Музејa у Смедереву, Народног музеја у Смедеревској паланци, Медија центра „Одбрана“, Библиотеке града Београда и Факултет ликовних уметности. Међу изложеним сликама, знатан је број Хакманових радова који се налазе у приватном власништву, што изложбу чини јединственом могућношћу за увид у значајна дела која се не чувају у музејским установама.
Како је ретроспективна изложба Косте Хакмана приређена далеке 1988. године у Музеју савремене уметности у Београду, а његово стваралаштво последњи пут излагано у Спомен-збирци Павле Бељански 2011, изложба у Народном музеју Србије је прилика да се његов сликарски опус, уз потврђену валоризацију и актуелну контекстуализацију, изнова сагледа.