Стручно вођење „Библијске теме у европском сликарству новог века“

24.08.2023. u 18:00 - 19:00

Од самих почетака хришћанства, кроз средњи и нови век, па све до данашњег дана, Свето писмо као једно од најутицајнијих писаних дела, неретко је било инспирација у ликовном изразу човека. Иако је приказивање фигуралних сцена у хришћанству понекад било оспоравано, попут иконоборства које је потресло Источно и Западно Римско царство, сведоци смо да је кроз историју, слика, икона, ипак одолевала различитим стегама и забранама. Нови век, пре свега барокни период заиста је дефинисао слику као најбољег преносиоца различитих порука, а европски уметници ће још дуго инспиративне библијске сцене радо преносити на своја платна. Европско сликарство чини значајан део сталне поставке Народног музеја где посетиоци кроз стручно вођење имају могућност да примете континуитет библијских сцена у историји европске уметности. Позивамо вас у Народни музеј 24.8. у 18 часова када ће бити одржано стручно вођење Библијске теме у европском сликарству новог века. Говориће Војин Наранчић, сарадник музеја.

24.08.2023.