Стручно вођење „Кист и перо Ђуре Јакшића“

09.09.2023. u 18:00 - 19:00

Деветнаести век подарио нам је једног од највећих нововековних стваралаца које смо икада имали – Ђуру Јакшића, романтичарског сликара, песника, приповедача и драмског писца. Његова сликарска платна говоре нам какве је ликовне утицаје претрпео, али и како је те утицаје саобразио сопственом сензибилитету. О томе да је уметнички сензибилитет Ђуре Јакшића заиста био јединствен сведочи непобитна веза између његовог ликовног и књижевног стваралаштва. Како се слика речима, а како сликом прича прича? Шта је јакшићевски амбијент и зашто има важну улогу у посредовању између уметниковог киста и пера? О свему овоме, и још понечему, имаћете прилику да сазнате 9. септембра од 18 часова у Народном музеју Србије. Говориће Милица Миланков, сарадница музеја.

09.09.2023.