Народни музеј у Београду у сарадњи са Институтом Конфуције организује радионицу за децу Кинеска уметност прављења украса од папира у суботу 22.децембра од 13 сати.
На самом почеку радионице најмлађи учесници ће имати прилику да погледају прву међународну тематску изложбу која је отворена у обновљеној згради Народног музеја. Реч је о гостовању Националног музеја Кине из Пекинга са изложбом под називом Сва лица културе. Сликарство и живот учењака древне Кине.
Након упознавања са богатом културном баштином Кине учесници радионице ће у сусрет Новогодишњим празницима правити кинеске украсе од папира.
Уметност кинеског сечење папира је прва настала форма декоративног украшавања папира. Настала је током Источне Хан Династије када је кинески проналазач Цаи Лун измислио папир. Ова врста уметности се проширила на цео свет и данас је врло популарна. Фигуре које су прављене сечењем папира су се у почетку највише користила за украшавање прозора и врата па се због тога ова врста уметности назива „Прозорски цвет“. Постоје две врсте сечења папира: сечење маказама и сечење скалпелом. Папир треба савити највише 8 пута тако да завршени рад има од 2 до 24 симетричне стране.
Радионица је намењена деци од 7 до 14 година.
Због ограниченог броја места обавезно је пријављивање на i.minic@narodnimuzej.rs