У Музеју Вука и Доситеја организоваће се од друге половине јуна до краја августа по пети пут програм под називом Музеј у срцу града намењен свим заинтересованим суграђанима и посетиоцима Београда који ће лето провести у нашем граду. Музеј у срцу града састоји се од активности, осмишљених за децу и  одрасле.

Планирано је да се у оквиру садржаја програма приреде следеће активности:

 

Музеј у комшилуку, састављен од низа интересантних предавања којима ће посетиоци присуствовати уз јутарњу шољицу кафе, чаја и кекса. Програм се одвија сваке друге недеље у 11 часова:

14.07. у 11 – Хероји Дорћола, 1. део

Приче о носиоцима називадорћолских улица

Разговараћемо о знаменитим историјским личностима с почетка 19. века чија имена означавају улице Дорћола, старог дела Београда у којем је смештен и Музеј Вука и Доситеја.

 

28.07. у 11 – Хероји Дорћола, 2. део

Приче о носиоцима назива улица на Дорћолу представиће посетиоцима Миодраг Томић, виши кустос

 

11.08. – Странци у Београду

О знаменитим личностима које су се издалека доселиле и обележиле Београд и причама о њима и њиховом животу говориће Миодраг Томић, виши кустос.

 

25.08. – Подручје око Доситејевог лицеја – просторна културно-историјска целина од изузетног значаја

Елиана Гавриловић, кустоскиња Збирке Музеја Вука и Доситеја одржаће предавање о значају „срца града“ у којем је смештен Музеј Вука и Доситеја.

 

Радионице из циклуса Музеј за баке, деке и унуке одржаваће се сваког другог петка од 11 часова. Током програма малишане очекују разноврсне радионице док ће њихови пратиоци моћи да уживају у одабраним филмским пројекцијама:

 

21.06. Музеј за баке, деке и унуке

Радионица из циклуса Говорите ли српски  – Идиоми

Програм је намењен деци узраста од  8 до 11 година

Разговор о идиомима које свакодневно користимо, о њиховом значењу које је често непознато деци; занимљиве приче о њиховом настанку, након којег у оквиру задате приче,  која садржи помињане идиоме, деца ће имати задатак да их замене свакодневним, али књижевним, уместо жаргонским изразима језиком

На послетку ће деца имати задатак да одаберу један од идиома и да га илуструју цртежом.

 

Програм за одрасле пратиоце: Јастук гроба мог, 1. део, Телевизија Београд, 1990, сценарио Слободан Стојановић, режија Сава Мрмак, трајање 1` 11„.

 

05.07.  Музеј за баке, деке и унуке

Радионица из циклуса Говорите ли српски – Језичке недоумице

Задатак деце учесника је да одговоре шта је правилно, а шта  није, као и задатака у којима је лоше изражавање довело до двосмисленог  значења. У креативном  делу краћи текст са задатком да празнине попуне правилним, књижевним изразима који земањују жаргонске, као и да духовито илуструју  задатке из првог дела.

 

Програм за одрасле пратиоце: Јастук гроба мог, 2. део, трајање 1` 11„.

 

19.07. Музеј за баке, деке и унуке

Радионица Доситејеве басне И. Јанковић

Вук Караџић,  Родни Јадар, 1. епизода,  Телевизија Београд, 1987, сценарио Милован Витезовић, режија Ђорђе Кадијевић, трајање 1` 18„.

 

02.08. Радионица Упознајте и препознајте експонате

Радионица је намењена деци узраста од 6 до 9  година. У првом делу радионице учесници се упзнају са музејским експонатима а потом у бојанци настоје да их препознају и обоје.

 

Програм за одрасле пратиоце: Вилхелмина Мина Караџић, Телевизија Београд, 2003, сценарио Љубица Урошевић, стручни текст Љиљана Чубрић, режија Виолета Недановски, трајање 27„.

 

16.08. Радионица  Потрага за предметом и Азбука Србоје Радионица је намењена деци предшколског узраста од 6 до 9 година.

Учесници радионице кроз асоцијације проналазе изложене музејске предмете. Кроз тридесет приказаних фотографија које симболично представљају слова азбуке, знаменитости и појмове, деца свом избору праве цртеж према одабраном слову.

 

Програм за одрасле пратиоце: Јастук гроба мог, 1. део, Телевизија Београд, 1990, сценарио Слободан Стојановић, режија Сава Мрмак, трајање 1` 11„.

 

30.08. Музеј за баке, деке и унуке

Радионица Вукове народне приче

 

Програм за одрасле пратиоце: Јастук гроба мог, 2. део, трајање 1` 11„.

 

Монодрама као исповест Вукове ћерке Мине Караџић у интерпретацији глумице Љиљана Јакшић

 

  1. 06. недеља од 12-13h Мој отац Вук Караџић

Музеј Вука и Доситеја вас позива да се упознате са животом и стваралаштвом највећег реформатора српског језика, Вука Караџића, кроз специјално креиран мултимедијални програм „Мој отац Вук Караџић“.

Ово је сентиментална животна исповест Вукове ћерке Мине Караџић коју у свом препознатљивом стилу интерпретира глумица Љиљана Јакшић, преносећи занимљивости из приватног живота, породичне потешкоће и приче о најзначајнијим догађајима и личностима које су, својевремено, окруживале Вука Караџића и обликовале његов живот и стваралаштво.

Мултимедијални програм „Мој отац Вук Караџић“ обогаћен је монодрамом из угла Мине Караџић, приказивањем документарног материјала, породичних фотографија, као и тактовима староградских музичких нумера, тако да у потпуности дочарава време о коме Мина приповеда,  док савремени аудио-визуелни ефекти оживљавају простор овог култног здања. По завршетку програма посетиоци могу да обиђу сталну музејску поставку коју чине лични предмети Вука и Мине Караџић, породично стабло и портрети и збирка фотографија породице Караџић.

Интересантна монодрама, симболично названа „Мој отац Вук Караџић“, одржава се у аутентичном амбијенту Музеја Вука и Доситеја на Дорћолу, у Господар Јевремовој 21.

Програм у трајању од 40 минута изводи се сваке друге недеље са почетком од 12 часова. Улазнице су у продаји на благајни Музеја Вука и Доситеја, као и у Туристичком информативном центру Туристичке организације Београд у Кнез Михаиловој 56.

Програм реализују Музеј Вука и Доситеја Народног Музеја у Београду и удружење КулТурНет у сарадњи са Министарством културе и информисања републике Србије и Туристичком организацијом Београда.

цена улазнице 400 дин

 

Стручна вођења кроз поставку Музеја уторком од 12   часова од 25. јуна до 27 августа. (укупно 10 вођења)