Разноврсно и богато декорисано посуђе од племенитих метала, сакупљано током више од 150 година, биће представљено на изложби која ће бити отворена у петак 8. децембра у 19 часова у Великој галерији Народног музеја Србије.
Ауторке изложбе „Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије”, музејска саветница Бранка Иванић, виша кустоскиња Наташа Церовић и кустоскиња Ивана Лемкул одабрале су сребрне и позлаћене тањире и чаше, који су чинили саставни део свечаних трпеза и личних драгоцености, као и оне од других обојених метала, како би испричале причу о њиховој свакодневној употреби за чување, припрему и сервирање хране и пића. Делом стоног посуђа сматран је и прибор за прање руку, па је на малом броју сачуваних предмета коришћених у ту сврху, видљива пажња посвећeна њиховом украшавању. На изложби ће бити представљено и посуђе које је било у широј употреби у домаћинству, као што су посуде за купање које се по специфичном облику препознају и на ликовним представама из различитих периода и култура.
На изложеним предметима који обухватају широки хронолошки опсег, видљиво је присуство утицаја из различитих културних средина, како на посудама насталим у време и на територији српске средњовековне државе, тако и на подручјима која је у Отоманском царству насељавао српски народ. Сусрећу се једноставне византијске форме, биљна и животињска орнаментика карактеристична за западну уметност готике, као и руми, хатај и саз мотиви присутни на делима османске провенијенције. На појединим примерима ови елементи се преплићу, док је на мањем броју посуда заступљена и религиозна иконографија.
Изложба Између трпезе и софре. Металне посуде од XIII до XIX века у збиркама Народног музеја Србије пружа нам могућност да се упознамо са обичајима и навикама везаним за обедовање у прошлости, и околностима које га прате или му претходе. Поред историјског и етнографског, изложене посуде су и од великог уметничког значаја, будући да многе од њих приказују јединствена иконографска и декоративна решења каква се не могу срести изван збирки Народног музеја Србије