Посетиоци Народног музеја имаће прилику да виде једну, недовољно познату и по својој аутентичноси изузетно вредну колекцију.  

Повод за организовање изложбе „Одличја и завештања Народном музеју Србије“ јесте презентовање резултата вишегодишњег пројекта покренутог са циљем омогућавања увида стручној и широј јавности у недовољно познату колекцију одликовања из фонда Народног музеја Србије.

Стотинак одликовања, медаља и спомeница, осамдесетак повеља, диплома и уверења, претежно делови оставина значајних личности српског друштва друге половине 19. и почетка 20. века: конзула у Кнежевини Србији Теодора Радосављевића (1805-1873), архимандрита Нићифора Дучића (1832-1900), генерала Јована Мишковића (1844-1908), председника владе Краљевине Србије Јована Авакумовића (1841-1928), посланика у Француској Миленка Веснића (1862-1921), његове супруге Бланш Улман Веснић (1870-1951), али и службеника Министарства иностраних дела Светозара Урошевића (1855-1938) доспели су у Народни музеј Србије завештањем самих носилаца или као поклон њихових потомака.

Иако су ова одличја уласком у Музеј у почетним деценијама 20. века третирана са примереном пажњом, временом су губила на значају услед ратних страдања, као и због чињенице да су поједини делови заоставштина издвајани за потребе формирања музејских установа насталих након Другог светског рата. 

Чињеница да ова специфична музејска грађа није била раније сагледана у својој целини, јасно је одредила задатак музејске саветнице Марије Марић Јеринић да се ова грађа адекватно обради, валоризује и публикује.

Садржај изложбе и пратеће публикације, структурисан је као реконструкција појединачних заоставштина. Унутар биографија носилаца одликовања, са посебним освртом на релевантне догађаје политичког и културног живота, њихових војних и дипломатских каријера, као и добротворног рада, истраживане су околности у којима су носиоци награђивани. Притом су кориштени сви расположиви извори укључујући историографију, шематизме о одликованим лицима, грађу београдских архива, фотографије, ликовна дела, новинске чланке, као и новија сазнања о изради одликовања.

Оваквим приступом, као и реконструисањем нарушених целина, сачувани артефакти су поново стекли вредност конкретних историјских извора. Као такви, они представљају неоспорне чињенице из животописа значајних историјских личности и сведоче о њиховим изузетним постигнућима.