Занимљивости

Занимљивости

Слике са ожиљком

Слике са ожиљком (Прилог историјату заштите културних добара из Народног музеја Србије) Пише: Петар Петровић, кустос збирке Српског сликарства 18. и 19. века   У дугој повесници свог постојања од пуних180 година, Народни музеј бележи светле…

Сазнај више

Виртуелна галерија

Сазнај више

ГРАЧАНИЦА

Грачаница   Док је у средњем веку Грачаница храм липљанске епархије, по обнови Пећке патријаршије црквени и народни сабор, који је одржаван  једном годишње, за место је имао Пећ или Грачаницу. Такође, патријарх некада у њој…

Сазнај више

Медицинска кутија лекара у рудничкој области

Медицинска кутија лекара у рудничкој области   Римска медицина била је заснована на искуствима грчких лекара, чија се лекарска пракса темељила на сопственим и на искуствима источњачке медицине. Пре доласка грчких лекара лечење се базирало на…

Сазнај више

Народни музеј у Београду у улици Милоша Великог (1923-1934)

  Народни музеј у Београду у улици Милоша Великог (1923-1934)     Кућа у којој се Народни музеј налазио пре нешто мање од сто година променила је власника и намену, а пролазници који се ових дана…

Сазнај више

Путовање Римске двоколице

ВОТИВНA  ДВОКОЛИЦA  ИЗ  СТАНИЧЕЊА КОД  ПИРОТА   Прича о двоколици из Станичења је мистична прича о култу сахрањивања покојника са колима и коњима у мултиетничкој римској империји која је повезивала  различите културе и етнитете у јединствен…

Сазнај више

Деспотов камен

Деспотов камен   У фонду Галерије фресака Народног музеја у Београду чува се, јединствена по садржају и броју, колекција гипсаних одливака надгробних камених споменика, епитафа и ктиторских натписа из периода 13-16. века, који потичу из цркава…

Сазнај више

Збогом богињо, добродошла Црвенокоса!

Црвенокоса богиња нови изложбени експонат у Народном музеју Видео анимација 3Д приказа Црвенокосе (3Д скенирање и дигитална обрада: © 2020 Ненад Јончић 2020, © 2020 Народни музеј у Београду)   Рад стручњака у великим и комплексним…

Сазнај више

Ана Краус, „љубљена пријатељице срца мога“ и „најдража супруга“ Вука Стефановића Караџића

Ана Краус, „љубљена пријатељице срца мога“  и „најдража супруга“ Вука Стефановића Караџића      Урош Кнежевић, Ана Краус Караџић, уље на платну, Збирка српске уметности 18. и 19. века, Народни музеј у Београду Жена Вука Караџића, пуним именом Ана…

Сазнај више