- Овај догађај је прошао.
Концерт за пријатеље
01.12.2019. u 12:00
Атријум Народног музеја
Извођачи
Ирина Скорикова виолончело
Уки Оваскаинен клавир
Програм
Јоханес Брамс, Соната бр.1 у е-молу, оп.39
Френк Бриџ, Соната у д-молу, Х 125
Биографије
Уки Оваскаинен
Уки Оваскаинен је лауреат, као и добитник специјалне награде „Контемпоранеа“ и награде публике, на такмичењу „Премио Хаен“ у Шпанији. Редовно наступа као солиста и камерни музичар у Србији, као и широм Европе, и.о. на фестивалима као што су: „Ликови пијанизма“ у Театру Марински, „Хаген Опен“, Међународни фестивал музике у Бургосу, „Дијабели лето“ у Матзеу, Концерти у дворцу Вајлбург, „Златни дани Копенхагена“,“ Еспо, међународна недеља пијанизма“. Извео је низ од осам различитих солистичких реситала на Краљевском Данском Конзерваторијуму у року од једанаест дана, што представља највећи индивидуални пројекат у историји те установе.
Он је студирао на Сибелијус Академији у Хелсинкију, на Краљевском Данском Конзерваторијуму у класи проф. Хозеа Рибере, и на солистичком одсеку на Хохшуле-у у Хановеру у класи проф. Матија Раекалија. Поред тога радио је са истакнутим уметницима и педагозима попут Пнине Салцман, Андраша Шифа, Емануела Красовског, Чарлса Розена, Јалија Вагмана и Фуа Цонга.
Уки Оваскаинен је свирао као солиста и.о. са симфонијским оркестрима Сјеланда и Олборга, наступао у „Концертхаус“-у у Бечу, на концертима камерне музике Бечког Камерног Оркестра, радио као корепетитор „Опере Фабер“ у Португалији, свирао клавирске деонице на концертима професионалних оркестара у Данској и у Србији, радио са професионалним хоровима и наступао на преко 200 концерата на четири континената са хором „Тапиола“, као члан и пијаниста. У оквиру организације „Артлинк“, проширио је своју педагошку активност, радећи са ансамблима са и без клавира, као и са гудачким оркестром. Уметнички је организатор турнеје камерне музике у Данској, који носи његово име. Ради као званични корепетитор на такмичењима „Музичке омладине“ у Београду. Поред ангажовања као виши уметнички сарадник на катедри за гудачке инструменте, он редовно наступа са еминентним српским и иностраним виолинистима, виолистима, челистима, контрабасистима, флаутистима, пиколофлаутистима, обоистима, кларинетистима, саксофонистима, фаготистима, хорнистима, трубачима и тромбонистима, као и певачима.
Ирина Скорикова
Ирина Скорикова потиче из породице професионалних музичара. Виолончело учи од најранијег детињтва. Са 12 година примљена је у школу за музичке таленте ЦМШ у Москви.
Учила је код проф. А. Кириловича Федорченка (Русија) и проф. Михајла Флексмана (САД).
У току школовања освојила је велики број награда и признања.
Музичку Академију завршила је у Београду у класи проф. Франсоаз Бецхе Јаковчић.
Одмах по дипломирању примљена је у Оркестар Опере и Балета Народног Позоришта у Београду где је запослена као стални члан од 1999.
2006. године на позив Министарства културе Владе Луксембурга и добијања пуне стипендије земаља ЕУ, Ирини је Позориште одобрило трогодишње усавршавање на Националном Конзерваторијуму града Луксембурга из области виолончела и камерне музике код познатих Европских уметника- проф. Клода Ђампелегринија (Цлауде Гиампеллегрини) за виолончело и проф. Оливијеа Дартевела (Оливиер Дартевелле) за камерну музику.
У току усавршавања наступала је као солиста и камерни музичар у Луксембургу, Француској, Белгији и Немачкој.Такодје је наступала и као солиста са Оркестром Опере и Балета Народног Позоришта у Београду. Године 2018. уписује Специјалистичке студије на Музичкој Академији у Београду на катедри за виолончело у класи проф.др. Срђана Сретеновића.