У четвртак, 25. октобра у 18 часова музејски саветник, др Вера Богосављевић Петровић, одржаће тематско вођење у оквиру археолошког одељка сталне поставке Народног музеја. Биће речи о цивилизацијским променама током 6. миленијума пре нове ере, а које су трајно утицале на даљи развој људских заједница, уз археолошке налазе са територије данашње Србије.
Прве статусне разлике међу људима се формирају у периоду старијег каменог доба, на почетку првих организованих набавки камених сировина и хране. Друштва која ми познајемо са договореним правилима и писаним законима настаје знатно касније. Међутим, рани знаци раслојавања, поседовања и стицања моћи, евидентни су у времену после стабилизације миграторских таласа становништва с Блиског Истока, који са собом доносе знања о гајењу житарица и животиња на централни Балкан.
Дуги период усавршавања постигнутих вештина и овладавање таквом енергијом која може да се контролише без обзира на временске прилике или удаљеност извора сировина, удруживање и откривање нових технологија, као што је обрада метала, доводе до изразитијих појава неједнакости. Време позног неолита, од 5400 година п.н.е. је време подстицаја, широких и комплексних грађевинских активности, као и развоја друштвених односа сличних облицима удруживања познатих цивилизацији савременог доба.