Народни музеј у Београду и Катедра за недерландистику Филолошког факултета у Београду уз подршку Министарства културе Републике
Србије имају част и задовољство да Вас позову да присуствујете Међународној конференцији
Изван граница. Поимања низоземске графике
Уметност графике сједињује различите садржаје и видове културе у којој настаје. Графика је медиј сложеног значења које се гради на узајамном односу са сликарством, али и другим уметностима, књижевношћу, музиком, театром. Истовремено, она превазилази саму уметничку појавност и продире у системе привредног и друштвеног деловања, пре свега трговину и комуникацију. Низоземска графика представља парадигму свеобухватног значења овога медија. Успостављена на богатој и динамичној продукцији у променљивим историјским условима, у распону од петнаестог до седамаестог века, она одражава духовну, интелектуалну и друштвену климу Низоземске, која је била специфична у односу на друге области Западне Европе. Низоземска графика имала је упориште у грађанском друштву, које је са једне стране обезбеђивало стабилну потражњу, а тиме и продукцију, а са друге стране је допринело богатству њеног садржаја. Ова графичка продукција показала је у пуном смислу способност да задобија различите облике, од уметничко-естетичког до документарног и информативног.
Београдска конференција жели да сагледа низоземску графику као феномен ране модерне, као крајње мобилно средство које функционише на принципима естетичке, друштвене и културолошке комуникације. Указујући на слојевитост њеног значења, низоземску графику сагледавамо са два аспекта: интермедијског (унутар општег поља уметности) и друштвеног, у коме долази до ширења њеног значења.
21. октобар 9:00 – Атријум Народног музеја у Београду
22. октобар 10:00 – Српска академија наука и уметности, I спрат, сала бр. 2
Организациони комитет Конференције:
Проф. др Јелица Новаковић, Филолошки факултет у Београду
Др Драгана Ковачић, Народни музеј у Београду
Гордана Грабеж, Народни музеј у Београду
Јелена Дергенц, Народни музеј у Београду
Јасмина Новаковић, Народни музеј у Београду
Преузмите програм конференције.
Позивамо све заинтересоване за присуствовање конференцији да своје присуство пријаве попуњавањем пријаве у наставку. Имајући у виду да је број места ограничен молимо све заинтересоване да своју пријаву пошаљу до 18.10. 2019.
Пријавите се за присуствовање конференцији: