Оштећена римска скулптура из збирке Народног музеја у Београду
У лапидаријуму Великог барутног магацина изложени су камени споменици из збирки Народног музеја у Београду прикупљани од тренутка оснивња Музеја 1844. године.
Дана 08.05.2020. године непознати починиоци су провалили у Велики барутни магацин, након чега су срушили и бахато оштетили римску скулптуру жене насталу крајем 2. и почетком 3. века.
Статуа жене у богато драпираној одећи, пронађена на Калемегдану код Војног музеја, вероватно је дело неког локалног уметника који је подражавајући често копирани модел приказа обучених девојака и жена желео да прикаже једну становницу античког Сингидунума. Познате од хеленистичког периода, скулптуре овог типа тзв. Мале и Велике Херкуланке, коришћене у јавном или фунерарном коктексту, клесане су према особеном моделу, у сличним позама, али уз неговање индивидуалних разлика у изразу.
Скулптуре, епиграфски и анепиграфски камени споменици који су током последњих стотину година откривени на територији Србије представљају драгоцен археолошки материјал и важно сведочанство о економском развоју, становницима, њиховом социјалном статусу и веровањима.
Обележавајући 10. маја 2020. године 176. годишњицу оснивања наше најстарије музејске установе, Народни музеј у Београду осуђује девастацију културних добара и вандализам подстакнут незнањем, небригом и непостојањем развијене свести о вредности културног наслеђа које припада свима нама. Иако о вредности, непроцењивом значају, лепоти и изузетности културног наслеђа говоримо у свим сегментима неше делатности, овај немио догађај биће подстицај да у времену које је пред нама пронађемо нове начине интерпретације захваљујући којима ћемо још јасније комуницирати са свима онима који су заинтересовани да чују.
Позивамо вас да погледате 3Д модел Мале Херкуланке.
Скулптура Малa Херкуланкa скенирана је у 3Д формату у оквиру пројекта Музеја Града Београда, Сингидунум 3Д. 3Д скен и обраду је урадио Југослав Пендић, Институт БиоСенс, Нови Сад.