Обележавајући 180. годишњицу рођења Петра I Карађорђевића, који се у босанскохерцеговачком устанку борио под именом Петaр Мркоњић, реализована је међуинституционална сарадња излагањем слике Устанак Петра Мркоњића из ЈУ Музеја Републике Српске у Народном музеју Србије и слике Краљ Петар I Луја Валда Барбија из Збирке Народног музеја Србије у ЈУ Музеју Републике Српске. Слика Устанак Петра Мркоњића свечано ће бити представљена у понедељак, 15. јула у 18 часова у атријуму Народног музеја Србије.

На слици Устанак Петра Мркоњића (1934-35), као централну фигуру композиције, Боцарић је приказао кнежевића Петра као учесника босанскохерцеговачког устанка на гори Ћорковачи.

Издвојена од осталих, у седећем ставу са винчестерком у руци, представљана је фигура Петра Мркоњића рађена према фотографији на којој је овековечен у војничком оделу са плитком шубаром (ћелепуш) на глави, широким појасом од шарене свиле и дугим чизмама. Око њега су представљени устаници из Змијања, Гламоча и Херцеговине одевени у народне ношње, поједине украшене токама, док на главама носе турбане, капе, фесове, чалме, а наоружани пушкама кремењачама, кубурама, јатаганима и мачевима.

Спиридон Шпиро Боцарић (1876-1941), сликар познат као портретиста био је хроничар једног времена. Поред великог броја портрета, насликао је и неколико композиција са сценама из националне историје. Боцарићев специфичан ликовни израз карактерише мрежа потеза, паралелних цртица различитих боја, густине и праваца. Овај поступак подсећа на стил Ђованија Сегантинија (Giovanni Segantini), са чијим стваралаштвом се Боцарић упознао током свог школовања у Венецији.

Као први директор новооснованог музеја Врбаске бановине, Боцарић је приредио прву сталну поставку чији је важан део била и спомен соба посвећена Петру Мркоњићу у којој је била изложена и слика Устанак Петра Мркоњића, коју је Боцарић насликао 1934-35. године, славећи босанскохерцеговачке устанике.

Међуинституционална сарадња Народног музеја Србије и ЈУ Музеја Републике Српске резултат је иницијатива Свесрпског сабора.