Међународна смотра археолопког филма коју Народни музеј Србије приређује ове године по 24. пут, биће свечано отворена у уторак 28. маја са почетком у 18:30 часова. Свечано отварање биће употпуњено јапанском чајном церемонијом госпође Мијуки Имамуре, супруге Њ.Е. Амбасадора Јапана у Републици Србији, господина Акире Имамуре.

Јапанска чајна церемонија, (jaп. 茶道, ћадо / садо – пут чаја),  је традиционални начин припремања и служења чаја у Јапану у присуству гостију. У чајној церемонији, по правилу, користи се посебна врста зеленог чаја у праху (маћа), која се разликује од чаја предвиђеног за свакодневну употребу. Имаћемо то задовољство да нам госпођа Имамура дочара тајне ове, вековима старе, јапанске традиције.

Почасни гост 24. Међународне смотре археолошког филма је амбасада Јапана, чији филм Момојаке. Подножје планине Чокај, у режији Такеру Тојошиме, отвара овогодишњу манифестацију. Филм је приказан у главном програму престижног Фестивала археолошког филма у Роверету у Италији. Првог дана биће приказан и швајцарски филм  Сојенице. Сећање са језера, режисера Филипа Николета, који ће бити почасни гост свечаног отварања Смотре. Након тога, имаћемо шрилике да погледамо филм Археологија: 140 година Српског археолошког друштва, који говори о групи врхунских интелектуалаца и научника археолога нове генерације, удружене у јавном фронту за одбрану и очување вишеструко угроженог археолошког наслеђа у Србији.

Народни музеј Србије реализује Смотру у сарадњи са амбасадом Јапана, амбасадом Швајцарске, Италијанским институтом за културу, Институтом Сервантес, Хеленском фондацијом за културу, Руским географским друштвом и културним центром Исламске Републике Ирана. И ове 2024. године, настављамо успешну сарадњу са Културно-уметничким и Образовно-научним програмом РТС-а, као и са Фондацијим „Неозоик“ и Удружењем „ Шта хоћеш“. У програм је ове године уврштено 25 филмова из 8 земаља – Јапана (1), Швајцарске (1), Италије (5) Шпаније (5), Грчке (2),  Русије (1),  Ирана (1),  и Србије (9).

Филмске пројекције ће од 28. маја до 2. јуна почињати сваког дана у 19.00 часова у Народном музеју Србије.

Током трајања Смотре кустоси Народног музеја Србије одржаће два предавања:

-Четвртак, 30.05. у 18:00 часова

„Археолошки локалитет Плочник – историјат истраживања и значај“

др Јелена Марковић, виши кустос Народног музеја Србије

-Субота, 01. јун у 18:00 часова

„Археолошка поставка Народног музеја Србије“

Ивана Минић, музејски саветник Народног музеја Србије

Народни музеј редовни је домаћин ове смотре од 1998. године, када је у сарадњи са организаторима Фестивала у Роверету, часописом  Аrcheologia Viva и Италијанским институтом за културу у Београду, код нас први пут организована оваква манифестација. Смотра је замишљена као ревија новијих остварења у продукцији документарног филма. Филмови својим садржајем у највећој мери доносе новине из света археологије, у виду репортажа, али и образовних филмова који представљају важна открића, као и изузетна достигнућа древних цивилизација. Филмска остварења су углавном била приказана на угледним европским фестивалима археолошког филма, попут фестивала у Роверету у Италији, Ируну у Шпанији или у немачком Килу. Као и претходних година, филмови се одликују високим научним квалитетом, али и иновативним приступом културној баштини, омогућавајући на тај начин не само стручњацима, него и свим заинтересованим посетиоцима, да се упознају са најновијим археолошким истраживањима у свету и код нас.

ПРОГРАМ НА ЛИНКУ