Пројекат Раносредњовековна насеља и некрополе у Подунављу – подручје од Београда до Смедерева, представља вишегодишњи пројекат Народног музеја у Београду. Руководилац пројекта је мр Слободан Фидановски (s.fidanovski@narodnimuzej.rs). Циљ пројекта је наставак истраживања раносредњовековних налазишта дуж десне обале Дунава и његовог залеђа. Пројекaт финансира и Секретаријат за културу Скупштине града Београда.

Истраживања су започета 2003. године на средњовековној некрополи на локалитету Забран у Рипњу, на коме је 2001. године вршено мање сондажно ископавање. Констатовано је да се на поменутом локалитету налазило мање сеоско гробље из 12-14. столећа. Ископавање овог локалитета окончано је 2004. године, када је истраживано и средњовековно гробље на локалитету Паланка, такође у атару Рипња, и започето рекогносцирање атара Ритопека.

У даљем току пројекта, обављено је рекогносцирање подручја дуж десне обале Дунава, од Ритопека до места Удовице код Смедерева. На локалитету Горње Плавинце (Плавинац), где је установљено постојање средњовековног гробља, вршена су током три године и сондажна ископавања. Ископавани су и локалитети Ливадице и Бурино бостаниште у Ритопеку, као и Павлов Чаир, Башчована, Ладне воде и Подунавље у Брестовику.